Kompostowanie odpadów. Jak zrobić to najlepiej?

Samodzielna produkcja organicznego nawozu, nie zawsze jest tak prosta, jak może się to wydawać. Pozornie wystarczy wszystkie biodegradowalne odpady z gospodarstwa domowego, wrzucić do kompostownika i czekać, aż zacznie się rozkładać. Mogą być to gałęzie, obierki, resztki z obiadu, liście i niemal wszystko, co może podnieść jakość finalnego produktu. Problem może leżeć w innym miejscu niż wartości odżywcze i składniki mineralne. Chodzi o długi okres oczekiwania i brzydkie zapachy, które mogą powodować duży dyskomfort. Jak temu zaradzić?

Jest prosty sposób, który może przyspieszyć proces kompostowania, obniżyć poziom nieprzyjemnych aromatów, nie obniżając tym samym wartości nawozu. Są to specjalne preparaty do kompostownika, a użytkownicy nie muszą się martwić, ponieważ biopreparaty, to nie tylko produkty do ścieków, mogą posłużyć również do poprawy komfortu życia.

Novesan to środek, który:

  • zwalcza nieprzyjemne aromaty, które powstają w czasie produkcji kompostu,
  • przyspiesza proces powstawania nawozu,
  • sprawia, że objętość pryzmy kompostowej jest mniejsza,
  • wzbogaca ilość wartości odżywczych, takich jak wielkocząsteczkowe substancje próchnicze.

Produkty do kompostownika, powinny znajdować się u każdego działkowicza i osób, które posiadają domowe ogródki. Nie muszą oni wtedy stosować chemicznych nawozów, mających często bardzo negatywny wpływ na stan gleby, a dodatkowo ograniczają ilość wyrzucanych odpadów, ponieważ większośc z nich trafia do kompostownika!