Często pojawia się wątek odpowiedniej flory bakteryjnej w zbiornikach wodnych, do których należą, np. oczka wodne, szambo i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Nie każdy jednak rozumie czemu stosowanie mocnej chemii, która zabije wszystkie obecne mikroorganizmy, jest nie do końca pozytywnym rozwiązaniem problemu.
Dziś na warsztat weźmiemy preparaty do oczek wodnych, porównując biopreparaty z naturalnych szczepów bakterii i mocne produkty syntetyczne – miłośnicy tych niewielkich zbiorników, powinni wynieść z tej lekcji wiele istotnych dla nich informacji.
Roślinność, ryby i czystość wody – to wszystko ma znaczenie
Chociaż glony powodują nieprzyjemny zapach, mają wpływ na niską klarowność wody w zbiorniku i nie należą do najbardziej atrakcyjnych elementów znajdujących się w oczu wodnym, to tworzą one wyjątkowo atrakcyjne środowisko dla ryb i innej roślinności w zbiornikach – o czym poinformują Was nawet najbardziej profesjonalne ekipy czyszczące tego typu obiekty. Preparaty do oczek wodnych mają zadanie maksymalnie wydłużyć okres między czyszczeniem obiektów – nie są one w stanie jednak pozbyć się nadmiaru niechcianych elementów, więc gdy pojawi się taka konieczność, trzeba wypompować wodę i przejść do czyszczenia mechanicznego.
Oczyszczanie wód może nie należy do skomplikowanych zadań, jednak bez odpowiedniego wyposażenia może stanowić duże wyzwanie dla amatorów. Warto więc skontaktować się z profesjonalistami, którzy nie tylko wykonają usługę, ale również ocenią stan zbiornika i doradzą ewentualne zmiany podczas dalszych procesów pielęgnacji.