Czym są bioaktywatory i od czego zależy ich praca?

W najprostszym tłumaczeniu bioaktywatory to chemia do szamba, która wykorzystuje naturalne szczepy bakterii. Preparaty dostępne są m.in. w formie proszku, płynu lub tabletek, które umieszczane są w toaletach, odpływach lub bezpośrednio w zbiorniku.

Służą one do oczyszczania wód, kanalizacji, udrażniania rur, przyspieszenia procesów kompostowania, wzbogacenia gleby, ochrony roślin itp. Bioaktywatory mogą jednak działać z opóźnieniem, a dlaczego tak się dzieje, chcemy opisać w tym artykule.

Korzystam z biopreparatów, jednak one nie działają – co się dzieje?

Żyjemy w czasach, w których wszystko musimy mieć od razu. Nie lubimy czekać, nie znamy cierpliwości i to często skutkuje naszym rozgoryczeniem – najlepiej zauważalnym podczas czyszczenia szamba z udziałem naturalnych szczepów bakterii. Bioaktywatory potrzebują krótkiej chwili, by zaczęły działać, ponieważ muszą pobudzić się do życia i naprawdę zadowalające efekty, są widoczne dopiero z każdym kolejnym użyciem – podczas pierwszego stosowania produktów zazwyczaj na efekty trzeba chwilę poczekać i są one znikome.

Jak to działa? Otóż bakterie w biopreparatach są w pewnym sensie uśpione i dopiero podczas kontaktu z wodą zaczynają się nudzić. Doskonałym przykładem są m.in. drożdże winne, które po aktywacji zaczynają konsumować cukier, produkując wino – w tym wypadku bakterie pozostawiając wodę czystą – co nie znaczy, że nadaje się ona do konsumowania! Doskonale sprawdzi się jednak w ogrodzie i podczas pielęgnacji auta, więc warto wybierać wysokiej jakości płyn, tabletki lub proszek do szamba.