Każdy ogrodnik i rolnik chce, żeby plony z jego upraw były dorodne i imponujące. W tym celu stosują oni wiele nawozów i preparatów ochronnych, które nie tylko mają uzupełniać niedobory witamin oraz minerałów, ale także pozbywać się chorób, grzybów, pleśni, czy nawet szkodników. Efekt często jest odwrotny od zamierzonego, zwłaszcza gdy producenci sięgają po syntetyczne zamienniki.
Czy biopreparaty lepiej wpłyną na rośliny? Zapraszamy do dalszej części materiału, gdzie odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania.
Naturalne nawozy i środki ochrony roślin
Chemia niszczy i wypiera to, co jest naturalne. Tak było od zawsze i prawdopodobnie szybko się to nie zmieni. Produkty biodegradowalne są coraz lepiej dostępne, lecz w dalszym ciągu koszt ich produkcji nie należy do niskich, dlatego chętnie stosujemy wyposażenie chemiczne. Wybierając preparaty do szamb i środki do uprawy warzyw, kwiatów lub owoców naturalnego pochodzenia, mamy wpływ nie tylko na nasze najbliższe otoczenie, ale również przyszłość – często okazuje się, że bliższą, niż nam się wydaje.
Stosując naturalne preparaty do kompostownika, pielęgnujecie naturalną florę bakteryjną swojego nawozu, wzbogacając jedynie sam produkt końcowy. Sztuczne zamienniki mogą powodować zahamowanie właściwych procesów, przez co rezultat będzie mało wydajny. Negatywnie odbija się to na plonach drzewek i krzewów, co w przypadku gospodarstw lub sadów nastawionych na sprzedaż swoich wyrobów, oznacza mniejszy zysk. Biopreparaty nie są droższe od asortymentu chemicznego, dlatego hodowcy mogą taki zakup potraktować jako inwestycję.