Biopreparaty zaczynają być stosowane przez coraz większą ilość gospodarstw. Dzieje się tak z pomocą informacji nt. ekologii i zdrowia środowiska, więc ludzie również chętniej korzystają z produktów, które oznaczone są jakością i brakiem syntetycznych nawozów, środków zwalczających szkodniki i ulepszaczy smaku.
Czy biopreparaty to tylko proszek do szamba, który można stosować bez obaw o jakość gleby i bezpieczeństwo? Oczywiście, że nie! Preparaty wykorzystujące bakterie celulolityczne to doskonały przykład!
Biopreparaty coraz częściej wykorzystywane są w rolnictwie, gdyż klienci chętniej nabywają produkty naturalne, bez żadnych syntetycznych składników. Zabiegi fungicydowe przy użyciu naturalnych preparatów, są skutecznie wykonywane przez większość rolników, chroniących swoje plony przed grzybami, pleśnią i chorobami.
Sady i ogródki, w których uprawiane są drzewka owocowe, należy traktować szczególnie po macoszemu, gdyż stosowanie środków przemysłowych na tak niewielkim obszarze, jest po prostu nieopłacalne – jednak grzyby, pleśń, szkodniki i choroby, nie odpuszczają nawet niewielkim uprawom, atakując je ze zdwojoną siłą. Stosując już syntetyczne produkty ochronne, warto postawić na naturalny nawóz, czyli kompost uzyskany z domowych odpadów, gałęzi, liści itp. Preparaty do kompostownika przyspieszą jego produkcję, redukując tym samym nieprzyjemny zapach, więc powinny znajdować się niemal w każdym gospodarstwie – sąsiedzi z pewnością również będą nam wdzięczni za stosowanie takich środków.