Ochrona roślin, to problem niemal dla wszystkich hodowców, którzy co sezon szukają coraz lepszych rozwiązań, pozwalających na zminimalizowanie strat i maksymalizację plonów oraz zysku.
Jednym z doskonałych przykładów, są między innymi zabiegi fungicydowe, które stosuje się głównie w czasie upraw zbóż, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować tego typu produkty w przypadku innych hodowli.
Do takich zabiegów, stosowane są środki chemiczne – zazwyczaj są to środki organiczne miedzi i siarki. Głównym celem, jest między innymi zwalczanie grzybów, które atakują nasze rośliny.
Kolejnymi procesami, które występują przy takich działaniach jak zabiegi fungicydowe, to zahamowanie oddychania grzybów, dzięki czemu są one słabsze i nie atakują naszych plonów, możemy spodziewać się również mniejszej biosyntezy białek i kwasów nukleinowych, a nawet stymulują procesy odpornościowe u roślin, więc są one o wiele bardziej odporne na wszelkie niszczące ataki.
Zabieg najlepiej wykonać jest w terminie T3, nawet jeśli nic nie atakuje naszych roślin, ponieważ jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć i w ten sposób zaoszczędzić jak najwięcej plonów. Nie jest to jedyny zabieg, który powinniśmy wykonać, ponieważ finalnie powinno być ich trzy i w ten sposób będziemy posiadać największą pewność, że komplikacje będą najniższe, a zabiegi fungicydowe w okresie T2, będą odbywać się za pomocą zupełnie innych preparatów, niż miało to miejsce w czasie T3 i będzie odbywać się to w fazie końcowej.