Nieprzyjemny zapach? Gdzie szukać przyczyny

Mieszkając w domu jednorodzinnym, zazwyczaj w dalszym ciągu korzystamy z takich rozwiązań jak szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Są to najbardziej ekonomiczne rozwiązania, lecz mogą one powodować pewien dyskomfort… Chodzi mianowicie o problemy z brzydkim zapachem, który może pojawiać się okresowo i bardzo nieregularnie.

Jak sobie z tym radzić? Czy biopreparaty w oczyszczaniu ścieków są w stanie nam pomóc? Warto się nad tym zastanowić, nim podejmiemy decyzję o ewentualnej przebudowie.

Problem może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej jest to jednak zaniedbany system kanalizacyjny, w którym zebrała się duża ilość osadów tłuszczowych, które powodują, że w naszym domu unosi się nieprzyjemna woń. W takich przypadkach, wystarczy jedynie skorzystać z takich produktów jak preparaty do czyszczenia szamba, a one przy okazji nim dojdą do głównego zbiornika, zajmą się złogami znajdującymi się w rurach.

A co jeśli chemia do szamba nie pomoże?

Może okazać się, że jednak środki czyszczące nie będą pomagać, lub efekt będzie bardzo krótkotrwały. W takich sytuacjach, należy pamiętać o systemie wentylacji w swoim szambie, który może okazać się zapchany, lub co gorsza błędnie skonstruowany lub uszkodzony. Jest to dużo poważniejsza sytuacja, ponieważ będzie ona wymagać przebudowy całego zbiornika, lub zakupu zupełnie nowego – co może okazać się bardzo dużym wydatkiem.

Warto więc zapobiegać takim sytuacjom o wiele wcześniej, za pomocą preparatów czyszczących i konserwujących nasze szamba i oczyszczalnie.